Zakładanie trawnika

TRAWNIK

Piękny trawnik to marzenie każdego posiadacza ogrodu.
Im mniej błędów popełnimy przy zakładaniu trawnika, tym łatwiejsza będzie jego pielęgnacja w przyszłości.

Zakładanie trawnika
Najlepszym terminem na zakładanie trawnika jest koniec kwietnia i maj oraz koniec sierpnia i wrzesień. Do siewu najlepiej używać nasion renomowanych firm, są droższe od innych dostępnych na rynku ale pamiętajmy, że to jednorazowy wydatek, który będzie procentował łatwiejszą pielęgnacją i lepszą kondycją założonej murawy.

Przygotowanie podłoża:
Teren przeznaczony pod trawnik powinien być bardzo starannie przygotowany – dokładnie oczyszczony z kamieni, gruzu i resztek budowlanych. Z powierzchni przyszłego trawnika należy również usunąć chwasty. Możemy zrobić to ręcznie, jednak jest to metoda pracochłonna i trudna do wykonania, gdyż pozostawione nawet niewielkie rozłogi chwastów wieloletnich pozwolą na odrodzenie się tych roślin na świeżo założonym trawniku. Znacznie skuteczniejszą metodą pozbycia się chwastów jest oprysk herbicydem totalnym np Roundup. Zabieg wykonujemy w pogodny, bezwietrzny dzień aby zapobiec znoszeniu preparatu na sąsiadujące uprawy. Herbicyd wnika wgłąb rośliny przez zielone części i docierając do korzeni niszczy ją. Oprysk jest najskuteczniejszy w początkowej fazie wzrostu roślin, dlatego najlepiej wykonać go wiosną.

Aby korzenie traw miały dobre warunki rozwoju, gleba pod trawnik musi mieć strukturę umożliwiającą dostęp wody i powietrza.
Gdy podłoże jest zbyt gliniaste, słabo przepuszczalne należy wierzchnią warstwę gleby ok.15-20 cm zebrać i wymieszać z torfem i gruboziarnistym piaskiem w proporcji 3:1:1 – trzy części ziemi, jedna część torfu i jedna część piasku.

Gdy gleba jest zbyt lekka i piaszczysta należy wierzchnią warstwę gleby zebrać i domieszać do niej gliny.
Można też zastosować gotowe podłoże do trawników, rozkładamy je na wyrównanej pozbawionej chwastów, kamieni i resztek budowlanych powierzchni.
Aby uzyskać piękną i równą murawę, musimy poczekać, aż podłoże się ustabilizuje – ok. 2 tyg. Proces stabilizacji gruntu możemy przyspieszyć używając walca.

Siew nasion traw:
Przed wysiewem nasion glebę należy wzruszyć grabiami na głębokość 2-3 cm.
Nasiona możemy wysiewać ręcznie lub przy pomocy siewnika. Gdy decydujemy się na siew ręczny należy to zrobić metodą krzyżową(nasiona dzielimy na dwie równe części, jedną połowę wysiewamy, idąc w jednym kierunku, a drugą – prostopadle). Znacznie łatwiej wysiać nasiona przy pomocy siewnika, który w przyszłości przyda nam się do rozsiewania nawozów. Wykorzystując siewnik mamy pewność, że nasiona zostały wysiane równomiernie.Pamiętajmy, że przed siewem gotową mieszankę traw należy dokładnie wymieszać, aby skład nasion był jednakowy w całym opakowaniu(nasiona poszczególnych gatunków, z których składa się mieszanka różnią się wielkością i podczas transportu mogą się rozwarstwiać).

Po wysiewie nasion teren zagrabiamy ponownie aby przykryć nasiona cienką warstwą ziemi. Optymalna głębokość, na której powinny zostać umieszczone nasiona to 0,5 – 1 cm. Do przykrycia nasion najlepiej użyć grabi do liści, mają one w przeciwieństwie do grabi tradycyjnych sprężyste i płaskie zęby, które nie powodują wgłębień i pozwalają na równomierne przykrycie nasion.
Zagrabione nasiona wałujemy i całość podlewamy uważając aby strumień wody nie wypłukiwał nasion. Młode siewki traw są bardzo wrażliwe na niedobór wody, dlatego całą powierzchnię wschodzącego trawnika podlewamy w zależności od pogody kilka razy dziennie, nie dopuszczając do przesuszenia gleby. Przy zakładaniu trawnika warto rozważyć montaż automatycznego systemu nawadniania, który pozwoli na zaoszczędzenie czasu i zmniejszenie kosztów pielęgnacji (oszczędność wody ok 50%) oraz poprawi zdrowotność roślin dozując wodę w zależności od zapotrzebowania i w najodpowiedniejszej dla roślin porze dnia. Gdy system samoistnie będzie podlewał dopiero co założony trawnik, my polecamy odpocząć i wypić dobre czerwone wino bezalkoholowe.

Gdy trawa osiągnie wysokość 8-10 cm przystępujemy do pierwszego koszenia. Dzień przed planowanym zabiegiem trawę należy zwałować, aby docisnąć jeszcze słabo rozwinięte korzenie do podłoża. Źdźbła trawy skracamy o 1/3, pierwsze koszenie wykonujemy nie niżej niż 5-7 cm. Dopiero przy następnych zabiegach możemy obniżyć wysokość koszenia.

.